top
logo

 Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

NPRC

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Pomocowe lekcje biblioteczne dla naszych maturzystów z Technikum i Liceum Drukuj


Znalezione obrazy dla zapytania matura logoPaździernik i początek listopada każdego roku szkolnego -   w bibliotece szkolnej ,,Czarnieckiego" przeprowadzane są w ramach edukacji czytelniczej i medialnej 
dodatkowe  zajęcia biblioteczne dla uczniów klas maturalnych...

 

 2

 

Nowy-10

 

,,Podstawówka to za mało, żeby podbić świat."

/Źródło:  polski serial kryminalny  ,,Ekstradycja 3"/

 

 

Lekcje biblioteczne - po to, by maturzyści byli dobrze zorientowani w zakresie pomocy, jaką mogą uzyskać w bibliotece ,,Czarnieckiego" w toku przygotowań do próbnych matur i końcowych egzaminów zewnętrznych oraz konkursów i olimpiad z uwzględnieniem  odzwierciedlanego na bieżąco, aktualizowanego w szkolnych zbiorach dostosowania  wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i możliwości psychofizycznych uczniów (np. podręczniki pp, pr, w tym atlasy z większą czcionką, w specjalistycznym druku powiększonym, ćwiczeniówki, pomocowe wydruki i kserówki w toku indywidualnego nauczania, teksty literackie w językach oryginału, krótkie teksty literackie jako wprawki do swobodnego samodzielnego czytania, poradniki kształtowania krótkiej i dłuższej wypowiedzi ustnej, planszowe gry edukacyjne poprawiające koncentrację, umiejętności syntezy, przystępne ćwiczeniówki ortograficzne - dyktanda oraz książki naukowe, monografie, tematyczne opracowania zagadnieniowe na poziomie akademickim - np. z biologii, anatomii, historii, sztuk pięknych, historii sztuki, historii literatury, dziedzictwa kulturowego regionu, języka migowego, ekonomii, wiedzy o kulturze, architektury krajobrazu, sztuki kulinarnej, edukacji medialnej, profilaktyki zdrowotnej i społecznej).

 

 

Nowy-3 Z propozycji  przeprowadzenia lekcji bibliotecznych dla uczniów klas III i IV LO i Technikum skorzystali/ skorzystają nauczyciele wychowawcy niżej wymienionych klas:

 

- IV Technikum Ekonomicznego/ Geodezyjnego/ Żywienia i Usług Gastronomicznych;

-  IV  Technikum Organizacji Reklamy;

-  III Biomedycznej;

-  III Sportowo-Militarnej.

 

- Odnotowano w dzienniku biblioteki, że uczniowie z ww. klas byli/ będą (IV TOR) w bibliotece na godzinach wychowawczych, całą klasą (gdy stan uczniów mniej liczny) i z podziałem na dwie grupy (przy liczniejszych zespołach klasowych) tak, jak wspólnie ustalono  z panią Elżbietą Walczak-Miszczak, panią Joanną Ziental, panem Marcinem Drążykiem i panem Damianem Skibą - informuje nauczyciel bibliotekarz realizujący cykl pomocowych  bibliotecznych lekcji, Lidia Jurek.

 

Uczniom została szczegółowo przypomniana, kolejny raz pokazana w konkretnych wyodrębnionych działach baza edukacyjna (księgozbiór, zbiory audiowizualne, czasopisma, TIK) do korzystania, przydatna, niezbędna każdemu w toku powtórek, przygotowania się do próbnych matur, utrwalenia przerobionego materiału do  egzaminów maturalanych z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych wybranych w maju 2019 r. 

 

Skupiono się na repetytoriach z poszczególnych przedmiotów, vademecum, zbiorach i sztukach rozwiązywania zadań,  arkuszach maturalnych, testach, analizach  i syntezach epok literackich, słownikach literatury, podręcznikach.

Podczas lekcji uczniowie mieli możliwość wypożyczania  od ręki wypatrzonej lub odkrytej pomocy, zarezerwowania sobie kilku tytułów,  wymiany uwag,  z czego niektórzy skorzystali. Zauważono, że z biegiem czasu uczestnicy lekcji wracają do biblioteki i pewniej już pytają o konkretne pomocowe źródła informacji, wiedzą, czego mniej więcej chcą (bardziej więcej :-) ) z półek biblioteki ZSP Nr 2, w tym zalecone książki podane przez nauczycieli przedmiotów maturalnych do całorocznej pracy własnej  w domu i na kółkach, zajęciach wyrównujących (tu dominuje matematyka i w technikum, i liceum).

Część maturzystów zaopatrzyła się również w podręczniki i pomoce w ramach Koleżeńskiego Kiermaszu Używanych Podręczników, który trwał  w bibliotece od początku września br. 

 

W trakcie lekcji były, są i będą nadal udostępniane przygotowane przez przez cały rok szkolny przez nauczycieli bibliotekarzy (panią Magdalenę Rak i L.Jurek) Wybrane wzory maturalne z matematyki, fizyki, biologii, chemii (zbroszurowane wydruki) na indywidulane zapotrzebowanie wszystkich uczniów, w tym i maturzystów.

 

Biblioteczne maturalia...

 

03

 

Dodatkowo omówiono zasady zwiększonego korzystania, udostępniania  uczniom źródeł informacji z księgozbioru podręcznego na tzw. biblioteczne weekendy,  biblioteczne noce wedle  indywidulanych, zwielokrotnionych ilościowo potrzeb czytelniczych uczniów zainteresowanych taką formą wypożyczania ze zbiorów do swej domowej pracy lub na kółka maturalne itp. 

 

Przypomniano też o dodatkowych, cotygodniowych zajęciach bibliotecznych wspomagających naukę uczniów - POGOTOWIE BIBLIOTECZNE (L. Jurek)  i ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE ( M. Rak).

 

Nowy-13

 

Również zasady korzystania przez maturzystów z TIK  w szkolnym centrum informacyjno-multimedialnym zostaly szczegółowo przypomniane, tak, by młodzież była na bieżąco w wiedzy o  dostępie do usług z tego zakresu dostosowanych do ich aktualnych potrzeb edukacyjnych.

 

„Doprawdy, jak miło coś umieć!”

 

/ Moliere 

Nowy-12

Otwórz książki, otwórz umysł...

 

 

Coś na czasie...

W arkuszu próbnego egzaminu maturalnego  z Echem Dnia, 8 marzec 2017,  język polski, poziom podstawowy było..

,,Zadanie 1. Grzegorz Leszczyński, Wielkie małe książki

Społeczeństwo naszych czasów znakomicie może obyć się bez książek. Trudno sobie wyobrazić świat bez komputerów i telefonów, GPS-ów, notebooków i tabletów, samochodów i pociągów, lodówek i mebli, ale bez książek? Nawet nie trzeba uruchamiać wyobraźni, żeby zrozumieć, że nic, ale to dosłownie nic by się nie stało, gdyby pewnego dnia książki zniknęły z horyzontu cywilizacji. (…) Świat nie stanąłby w miejscu ze zdumienia i przerażenia. A stara książka, przedpotopowa skamielina skrojona na dawną modłę? Niepotrzebna kasom fiskalnym, bankom, rozkładom jazdy i zderzaczom hadronów…- co z nią?..." 

Jaka może być odpowiedź wielbicieli słowa, a co mogą powiedzieć oponenci? Książka - małoważny bibelot w naszych czasach? Zmarginalizowana kompletnie już rzecz nieprzystająca do konsumpcyjnego stylu życia w XXI wieku, zamknięty etap  w rozwoju cywilizacji??? Prawda to, czyliż fałsz?..."

 

 

 

Na zdjęciach kl. III SM LO i IV TOR... 

 

 IMG 0131

 

 IMG 0132

 

 

 

 

Źródło:  Biblioteka szkolna ZSP 2 - Lidia Jurek tekst i foto, grafika domeny publiczne
Redakcja:
Lidia Jurek

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zmieniony: Czwartek, 06 Grudzień 2018 15:36
 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..

rodo logo ankieta absolw WybierzStudia linkButon przetargie dziennik librus butonmaszzawodgimazjalistyifomaturzystyinfoLINK GRAF EKOKONTROLKI podreczniki zjecia_pozacke link linkoke linkwoj linkpowiat linkgmina linkpolicja skklogo_2  pckrlogo

 

 


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.