top
logo

 Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

NPRC

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 

Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Wrzosy 2018” Drukuj

Znalezione obrazy dla zapytania związek strzelecki logo konkurs wrzosyKuratorium Oświaty w Kielcach zaprasza uczniów do udziału w interesującym konkursie historycznym pod patronatem MEN. Zobacz szczegóły...

 

 

 

 

 

 Znalezione obrazy dla zapytania związek strzelecki logo konkurs wrzosy

Pomnik Czynu Legionowego, zwany też potocznie „Czwórką” znajduje się
na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Na cokole wys. 5,5 m obłożonym szlifowanym granitem, znajduje się rzeźba przedstawiająca czterech żołnierzy (strzelców) I Kompanii Kadrowej (wys. 2,8 m). Pomnik autorstwa znanego artysty rzeźbiarza Jana Raszki odsłonięto w 1938 r. Zniszczony w okresie II wojny światowej, zrekonstruowano i ponownie odsłonięto w 1991 r.
Na froncie pomnika znajduje się napis „Legionom - Naród”.
Z tyłu tablica informacyjna ze skrótową historią pomnika.
 

W 2015 r.  zakończono prace związane z rewitalizacją Placu
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego otoczenia wraz z przebudową
układu komunikacyjnego w rejonie placu. W wyniku prac położenie pomnika
uległo niewielkiej zmianie. Pomnik podświetlono.
 

Więcej na:  http://www.um.kielce.pl/pomitab/obiekty/pomnik_czynu  

   

 

16.11.2018 r. Kuratorium Oświaty w Kielcach przekazało informację...

W związku z obchodami 100lecia odzyskania niepodległości Związek Strzelecki organizuje ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Wrzosy 2018”.

 

Ideą konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży naszą tradycją i walką o niepodległość poprzez udział w akcji mającej na celu:

- zebranie informacji na temat miejsc, wydarzeń, osób związanych z historią regionu,
– pielęgnowanie miejsc pamięci narodowej i innych,
– pozyskiwanie ciekawych informacji o osobach i wydarzeniach z różnych okresów prowadzonych walk o wolność,
– odbudowywanie, odnawianie miejsc ważnych pod względem historycznym – cmentarzy, kwater żołnierzy, partyzantów, legionistów, strzelców,
– nieść pomoc weteranom walk, spisywać ciekawe jeszcze nieznane fakty, historie osób i wydarzeń.

Na konkurs należy przygotować pracę pisemną opowiadającą o miejscu pamięci narodowej, cmentarzu lub grobach wojennych, wydarzeniach i osobach związanych z walką w obronie ojczyzny, znajdujących się na terenie miasta lub gminy.

Rys historyczny powinny uzupełniać zdjęcia lub rysunek, a dodatkowym atutem będą informacje zaczerpnięte ze źródeł, np. od świadków wydarzeń, których miejsce dotyczy oraz ciekawostki związane z tym miejscem.

Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Regulamin konkursu jest dostępny na -         http://www.zwiazek-strzelecki.pl/zaproszenie-na-ogolnopolski-konkurs-historyczny-wrzosy-2018/

Podobny obraz 

,,Piechota, ta szara piechota" / ,,Maszerują Strzelcy" -  pieśń, marsz.

Jest to najważniejsza pieśń piechoty (formacji wojskowej, która zdobyła znaczenie od czasu I wojny światowej), а jednocześnie jest jedną z najpopularniejszych pieśni żołnierskich ХХ wieku. Jej melodię i słowa napisał oficer Legionów Polskich, dowódca 291 Pułku Piechoty, literat i kompozytor Leon Łuskino. (Niektórzy wymieniają jako autora tekstu Bolesława Lubicz-Zahorskiego.) Początkowo zaczynała się słowami: ,,Nie nosim wyłogów i szary nasz strój", а powstała około roku 1918. Ро raz pierwszy opublikowano tę pieśń w Ostrowie w Wojskowym śpiewniku żołnierza polskiego (1929). Inny znany tytuł tej pieśni to ,,Maszeruą strzelcy, maszeruą" (...)

https://www.youtube.com/watch?v=4Y3Oqzz8sx8   - clip z archiwalnych filmów.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania związek strzelecki logo konkurs wrzosy

 

 

Podobny obraz    Uwaga! Fragment z Regulaminu...

,,(...) ZAPROSZENIE OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości Związek Strzelecki organizuje ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Wrzosy 2018”.

Organizowany przez nas konkurs pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej rozpoczyna się 15 listopada 2018 roku i trwać będzie do 15 grudnia 2018 r. Konkurs otrzymał okolicznościowy znak graficzny Prezydenta RP „Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918 – 2018” (...)

 

 

 

Źródło: KO Kielce
Redakcja: Lidia Jurek

 

 

Zmieniony: Środa, 21 Listopad 2018 13:01
 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.