top
logo

 Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

NPRC

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

,,Czarniecki" współautorem spotkania ,,Drogi Niepodległości - myśl patriotyczna i polityczna" Drukuj

IMG 0089 Gratulacje dla uczniów  trzech   włoszczowskich szkół   ponadgimnazjalnych,  w tym i   ,,Czarnieckiego" za przygotowanie     wyjątkowego spotkania   patriotycznego   w Bibliotece   Publicznej we   Włoszczowie!...

 

 

 

 

niepodlego

 

 

08.11.2018 r., o godz. 17:00 otwarte spotkanie patriotyczne poświęcone 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918 odbyło się w  sali konferencyjnej Izby Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej  w gościnnej Bibliotece Publicznej we Włoszczowie.

 

Jak powiedziała otwierająca spotkanie ,,Drogi do wolności - myśl patriotyczna i polityczna. Współtwórcy niepodległości". Dyrektor Biblioteki pani Anna Adamczyk - ,,autorami są uczniowie naszych trzech szkół z Włoszczowy (....), uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 z  nauczycielem historii i opiekunem merytorycznym panem Arturem Szczukockim (...).  Bardzo dziękuję uczniom, pedagogom i dyrekcjom tych szkół za przygotowanie tego patriotycznego wieczoru  i kontynuowanie naszej współpracy! (...)"

 

Przy pełnej sali - na otwartym spotkaniu licznie pojawili się  mieszkańcy naszego miasta w różnym wieku (w tym dwunastoosobowa grupa młodzieży ZSP Nr 2 z naszego internatu pod opieką historyka i wychowawcy pana  Łukasza Kopery) - uczniowie przedstawili   naukowe, wyjątkowo wartościowe, ciekawe, przejrzyste i absolutnie nienudne  wykłady okraszone dopracowanymi prezentacjami  multimedilalnymi, przeplatanymi  poetyckimi recytacjami, wstawkami odczytywanej publicystyki i prozy. Były też przepiękne antrakty muzyczne - chłopcy i dziewczęta grali  na skrzypcach, saksofonie,  klarnetach piosenki wojenne, żołnierskie, patriotyczne z  czasów walk Legionów. Całość uzupelniła tematyczna wystawa pięknych fotogramów z czasów I wojny światowej i pierwszych lat II RP - archiwalne zdjęcia, fragmenty twórczości, tekstów zaczerpniętych ze wspomnień, biografii i autobiografii żołnierzy Szarej Piechoty  zatytuowana ,,Chłopcy malowani".

 

Wieczór wypadł znakomicie, bo był po prostu przygotowany na najwyższym poziomie. Wypracowany pod okiem nauczycieli prowadzących uczniów z I LO, ZSP 2 i ZSP 3.  Robił wrażenie zaangażowaniem i przygotowaniem uczniów,  merytorycznością wykładów, płynnością wymowy, dykcją uczniów, poziomem wykonania z uwzględnieniem okolicznościowego imidżu  występujących uczniów. 

 

,,Czarnieckiego" uczniowie jako współautorzy spotkania pokazali się od najlepszej strony. Bardzo interesująco,  z uczniowską klasą i godnie nas zareprezentowali.  

 

Przedstawili  opracowany pod opieką nauczyciela historii pana Szczukockiego multimedialny wykład pt. ,,Udział mieszkańców Włoszczowy i powiatu włoszczowskiego w walkach Legionów o odzyskanie niepodległości Polski w 1918 roku."

To wystąpienie widocznie zainteresowało uczestników spotkania.  Temat szerzej małoznany, obudził ciekawość słuchaczy, na sali wywiązała się dyskusja, dobiegał szmer emocjonalnych rozmów i  wymiany uwag, padały nazwiska rodzin z Włoszczowy, potomków, sąsiadów - świadków tamtych wydarzeń. Bardzo to było udane i ważne dla naszej społeczności włoszczowskiej! Dodatkowo głos zabrał jeden z obecnych na sali gości, były Burmistrz Włoszczowy, emerytowany nauczyciel, znany regionalista pan Paweł Ameryk, który nawiązał właśnie do prezentacji przygotowanej przez naszą szkołę, mówiąc o innych jeszcze obywatelach z szerszego regionu niż sama Włoszczowa ( tzn. Ziemia Szczekocińska) walczących w szeregach np. Ułanów Krychowieckich,  młodych i starszych Polakach, którzy walczyli pod naczelną wodzą Piłsudskiego. 

 

Z prezentacją o ,,Udziale mieszkańców Włoszczowy  w walkach (...)" wystąpiły dwie uczennice ZSP nr 2 z kl. I administracyjnoprawnej II Liceum Ogólnokształcącego,  Aleksandra Bobińska i Wiktoria Picheta (opiekun pedagogiczny i wychowawca pan Artur Szczukocki).

Brawa dla uczennic!

 

 

IMG 0031

 

Od lewej: pan Artur Szczukocki, Wiktoria Picheta, kl. I AP LO, Aleksandra Bobińska, kl. I AP LO

/ foto ZSP 2

 

 

Krzewieniu idei wolności przez młodzież szkół bardzo pomagały przerywniki muzyczne. I tak  z wystąpienia ZSP Nr 3 bardzo dobrze zapamiętamy chłopaka grającego na skrzypcach, czy dziewczynę z saksofonem  w biało-czerwonych  utworach. Do tego pięknie wykonany (z podkładem muzycznym) przez kolejną uczennicę ,,Staszica"  ,,Krakowski spleen"  Kory! Bardzo dobry występ mieli i uczniowie ,,Sikorskiego" w swoim wykładzie o Ojcach Niepodległości - mocne, ustawione głosy, precyzja!

 

Muzycznym dopełnieniem udziału ,,Czarnieckiego" w tym spotkaniu była gra duetu klarnetowego, tj. Patrycji Mazur i Roksany Rydzek, maturzystek kl. biomedycznej LO; piosenki ,,Rozkwitały pąki białych róż" i ,,Ojczyzno ma" (z opiekunem pedagogicznym i wychowawcą panem  Marcinem Drążykiem). 

Brawa dla uczennic!

 

IMG 0112

 

Roksana Rydzek, kl. III BIO LO i Patrycja Mazur, kl. III BIO LO zagrały m.in.  ,,Rozkwitały pąki białych róż"

/ foto ZSP 2

 

 

Dzięki prezentacji ZSP 2 i na kanwie dyskusji wokół niej wiemy,  że....

 

1. Udział Włoszczowian, naszych krajan - Bohaterów,  z imienia i nazwiska w walkach legionowych o Polską to teamt maloznany. M.in. i  my mogliśmy pokazać Ich szerzej, przywrócić Ich pamięci zbiorowej ( stąd nawet ożywienia, wzruszenia na sali);

2. We Włoszczwie funkcjonowało Biuro Werbunkowe dla ochotników do zaciągu. Do Legionów zaciągnął się młody chłopak z gminy Krasocin,  uciekł z domu,  ukrył, że ma 16 lat, walczył, nie wrócił nigdy do swoich, zginął jak żołnierz;

3.  Prezentacja ZSP Nr  2 wydobyła na światło dzienne, do szerszej świadomości społeczeństwa mieszkańców naszej małej ojczyzny, którzy walczyli o nią i dla niej, różne mieli dalsze koleje życia, część zginęła na polu walki, wielu potem Sowieci zamęczyli w katowniach NKWD ( są te nazwiska wymienione na szkolnej Tablicy Katyńskiej na frontonie szkoły), część została na dawnych Kresach, albo rozproszyła się po Rosji, świecie, niektórzy wrócili do nas, pozakładali rodziny, mają swych potomków;

4. Z naszego terenu w Legionach służyło kilku - kilkunastu - kilkudziesięciu obywateli, byli takim pospolitym ruszeniem; potem walczyli na froncie z bolszewikami w wojnie 1920 roku;

5. We Włoszczowie  w roku 1918 były zajścia ze stacjonującymi tu 2 formacjami: Austriakami i Prusakami, którym odebraliśmy siłą władzę, ale w sposób mało na szczęście  dla Polaków krwawy, przemocowy.

 

Fotogaleria zaprasza...

 

    


 

Źródło: ZSP Nr 2 - tekst i foto Lidia Jurek, info pan Arrtur Szczukocki, pan Marcin Drązyk,  pan Łukasz Kopera
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental

 

Zmieniony: Poniedziałek, 12 Listopad 2018 21:25
 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.