top
logo

2020braz Srebrne technikum 2017

 kalendarz-roku-skzolnego KB sticker 2 

 

LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 88 gości 

Spotkanie z rekonstruktorami, by lepiej zrozumieć wydarzenia z przeszłości Drukuj
Środa, 04 Marzec 2020 12:55

 

Znalezione obrazy dla zapytania: edukacja historyczna napisByła to lekcja żywej historii. Odtworzenia i przybliżenie młodemu pokoleniu aktorów historycznych wydarzeń z najnowszych dziejów Polski pełnych dramatyzmu, życiowych wyborów i postaw, znanych współczesnym nastolatkom na szczęście  tylko z filmów, książek, czasopism i internetu…

 

 

Łąka zielona w zieloności swojej

jest oddechem i ciszą pożyczoną

od Boga zmęczonym ludziom, 

a ,,ŁĄCZKA", ta na Powązkach

jest jednym wielkim krzykiem

zakopanym w ziemi.

/ Teresa Boguszewska, ,,Łąka" 

 

03.03.2020 r., we wtorek, na hali PCK-R we Włoszczowie liczna reprezentacja uczniów ,,Czarnieckiego” wraz z  nauczycielami opiekunami wzięła udział w spotkaniu z grupą  rekonstruującą wydarzenia współczesne z lat 1939–1945,  tj. II wojny światowej i po jej zakończeniu.

 

,,Żołnierze wyklęci z powiatu włoszczowskiego - temat spotkania nawiązywał do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonego 1 marca każdego roku.

 

Pan Marcin Drążyk, nauczyciel - inicjator spotkania ogłosił harmonogram wydarzenia:

 

Znalezione obrazy dla zapytania: wilk niezlomni żołnierzelekcja 3 i 4 udział klas:

I językowa LO, II administracyjnoprawna LO, II biologiczna /matematyczna

LO;

 

Znalezione obrazy dla zapytania: wilk niezlomni żołnierze  lekcja 6 i 7  udział klas:

I    policyjno/pożarniczo/ratownicza     LO,        psychologiczno-społeczna/

turystyczno-językowa        LO,       II sportowo-militarna,        I  Technikum

Rachunkowości/ Technikum Informatyczne, III Technikum  Informatyczne/

Technikum Organizacji Reklamy.

 

Przebieg spotkania z panem Dionizym ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych ,,Jodła", osobą posiadającą doświadczenie życiowe, występującym w skompletowanym umundurowaniu i z niezbędnym wojskowym sprzętem, entuzjastą historii i jak powiedzieli nam uczniowie klasy I Technikum Rachunkowości  - przedstawiającym młodzieży konkretne wydarzenia, opowiadającym o różnorodnych aspektach życia w tamtym czasie - fotograficznie udokumentował  Michał Nowakowski, uczeń kl. II Technikum Organizacji Reklamy.

 

Dominik Sornat, uczeń kl. I TE/TI otwierający spotkanie z panem Dionizym i witający naszego Gościa, przekazał dodatkowe minikompendium wiedzy o statutowych założeniach i celach Stowarzyszenia ,,Jodła"...

 

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych ,,Jodła”...

CELE

1. Zrzeszenie osób zainteresowanych odtwarzaniem i podtrzymywaniem tradycji wojskowych i patriotycznych, wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia i wyszkolenia Wojska Polskiego ze szczególnym podkreśleniem Legionów Polskich, wojska II Rzeczypospolitej, Armii Krajowej oraz organizacji niepodległościowych działających po  roku 1945.

 

2. Odtwarzanie historycznego wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia i wyszkolenia żołnierzy II Rzeczypospolitej, a także armii innych państw.

 

3. Odtwarzanie, odbudowa, rekonstrukcja i renowacja historycznego wyposażenia i uzbrojenia, umundurowania, wyposażenia, uzbrojenia, pojazdów mechanicznych i konnych oraz fortyfikacji.

 

4. Rozwijanie aktywności naukowej, kulturoznawczej oraz społecznej członków stowarzyszenia.

 

5. Działanie na rzecz zdobywania i upowszechniania wiedzy historycznej o tradycjach wojskowych i patriotycznych, wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia, wyszkolenia, historii pojazdów mechanicznych i konnych oraz fortyfikacji wojska Polskiego oraz armii innych państw ze   szczególnym  podkreśleniem wojska II Rzeczypospolitej.Jodła działa od  roku 2008.

 

Celem organizacji jest przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy o tragicznych latach II wojny światowej poprzez organizowanie rekonstrukcji historycznych, które stanowią żywą lekcję historii. Stowarzyszenie odwołuje się do tradycji Legionów Józefa Piłsudskiego, wojskowości II Rzeczpospolitej, Armii Krajowej z czasów II wojny światowej i Podziemia Niepodległościowego po roku 1944.

 

/ Ze stron pik.kielce.pl i rejestr.io.krs.pl

 

 

Fotogaleria...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: tekst Lidia Jurek, info pan Marcin Drążyk, info pan Artur Szczukocki, info Dominik Sornat, kl. i TE/TI, info kl. I TR/TI,  foto Michał Nowakowski, kl. II TOR
Redakcja: Lidia Jurek i Joanna Ziental

 

 

 OFERTA JĘZYKOWA2mini..


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, what is managed dns. Valid XHTML and CSS.